« 2019 Festival dates announced... | Main | Bray One-Act Drama Festival 2018 - all performances at 7:30pm sharp »
Wednesday
Jan312018

2018 Festival Awards

The 2018 Festival Awards are...

 

DAVID O'BRIEN MEMORIAL AWARD for BEST GROUP: St.Patrick’s D.S. Dalkey, “The Man on the Floor” by Neil Simon

 

BRAY CREDIT UNION SHIELD for RUNNER-UP: Bray Arts Drama Group, “A Kind Of Alaska” by Harold Pinter


(Best Group Nominations: Model Box Productions; Bray Arts D G; St.Patrick’s D.S, Dalkey)

 

MEL LEGGETT CUP for BEST DIRECTOR: Seymour Cresswell, St.Patrick’s D.S. Dalkey

(Best Director Nominations: Kevin Duignan, Model Box; Derek Pullen, Bray Arts; Seymour Cresswell, St.Patrick’s D S) 

 

 

IRISH CANCER SOCIETY AWARD for BEST COMEDY: St.Patrick’s D.S. Dalkey, “The Man on the Floor” by Neil Simon

 

 

RENWICK CUP for BEST ACTOR: Oran Rua, Balally Players


(Best Actor Nominations: Martin Davidson, Bray Arts; Michael Stokes, St Patrick’s D S; Oran Rua, Balally Players)

 

GREGG CUP for BEST ACTRESS: Fiona Keane, Bray Arts Drama Group


(Best Actress Nominations: Pauline Greer, Model Box; Fiona Keane, Bray Arts; Aisling Finn, Square One T.G)

 

JIM TINKLER AWARD for BEST SUPPORTING ACTOR: Shay Brennan, St.Patrick’s D.S. Dalkey


(Best Supporting Actor Nominations: Nick Harvey, Dalkey Players; Mark Coen, Balally Players; Shay Brennan, St Patrick’s D S; Byron Hayes, Square One T G)

 

MCGUINNESS AWARD for BEST SUPPORTING ACTRESS: Miriam Reilly, Dalkey Players


(Best Supporting Actress Nominations: Sinead Keogh, Mel Ryan A.D.G; Miriam Reilly, Dalkey Players; Tracy Boxall, Delgany D.S; Beth Holmes, Delgany I.C.A)

 

DEREK PULLEN CUP for MOST PROMISING YOUNG ACTOR: Olivia Matthews, Kilrush D G


(Most Promising Young Actor Nominations: Aisling Finn, Square One T G; Olivia Matthews, Kilrush D G; David Dee, Kilrush D.G)

 

COLIN SMITH MEMORIAL AWARD for LIGHTING AND DESIGN: Caroline Hill, Square One Theatre Group

 

ADJUDICATORS AWARD in memory of Gladys Sheehan: Ashford ICA

 

FRED LEE AWARD for PERSON WHO HAS GIVEN OUTSTANDING SERVICE TO DRAMA: Peter Harrison

Youth Section:

 

BEST GROUP: Kilmac Drama, “Fionn and the Scottish Giant” by Clare Stephens & Conor McGowan

 

BEST YOUTH ACTOR: Ciaran Gilpin, East Glendalough School

 

BEST YOUTH ACTRESS: Caoimhe Flynn, Kilmac Drama
 
Adjudicator: Terry Byrne

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend