« 2013 Dates | Main | 2012 Programme - all performances at 8.00 p.m. sharp »
Wednesday
Feb012012

Festival Awards 2012

DAVID O'BRIEN AWARD for BEST GROUP:

Nominations:  St.Patrick’s D.S.Dalkey “Elegy for a Lady”; Bray Arts “A Visit from Miss Protheroe”

WINNER:    "A Visit From Miss Protheroe" Bray Arts

FIRST ACTIVE SHIELD for Runner-up:

"Elegy for a Lady"  St Patrick's D. S., Dalkey

MEL LEGGETT CUP for BEST DIRECTOR:

Nominations:  Caroline Hill, East Glendalough School; Derek Pullen, Bray Arts; Kevin Duignan, Masquerade; Lua  McIlraith, Dalkey Players; Pat Dunne, Square One T,G; Daniel J Healy, St. Patrick’s D.S.

WINNER:  Derek Pullen, Bray Arts

IRISH CANCER SOCIETY AWARD for Best Comedy:

Nominations: East Gendalough School, “Ernie’s Incredible Illucinations”; Ashford I.C.A “Final Dress Rehearsal”; Square One T G, “Revenge of the Red Feather Ladies”                                   

WINNER:  "Ernie's Incredible Iluucinations" East Glendalough School

RENWICK CUP for BEST ACTOR:

Nominations: Martin Davidson, Bray Arts; John Reilly, Masquerade; Seymour Cresswell, St Patrick’s D.S.Dalkey     

WINNER:  Martin Davidson, Bray Arts

GREGG CUP for Best Actress:

Nominations: Rosary Morley McPhillips, Bray Arts; Sinead Lucey, Masquerade; Emma-Jane Nulty, Dalkey Players; Claire Purcell, St Patrick’s D.S, Dalkey

WINNER: Emma Jane Nulty, Dalkey Players

JIM TINKLER AWARD for BEST SUPPORTING ACTOR:

Nominations:  Liam Walshe, East Glendalough School; Damien Fagan, Martello Productions; Sean Crowley, Delgany D.S; Shane Murphy, Kilmant Players

WINNER; Liam Walshe, East Glendalough School

MCGUINNESS AWARD for BEST SUPPORTING ACTRESS:

Nominations: Miriam Magennaty, Delgany D.S; Brigid Cahill ,Ashford I.C.A; Janette Govan, Square One T.G; Fiona Keane-Zieba, Square One T.G; Christine Morley, Kilmant Players

WINNER; Miriam Megannety,  Delgany D.S

DEREK PULLEN AWARD for MOST PROMISING YOUNG ACTOR:

Nominations: Abbie McManus, Bray School of Speech and Drama; Kate McManus, Bray School; Liam Walshe, East Glendalough School; Dahann Spurling, East Clendalough School; Adam Cross, St Gerard’s School

WINNER: Abbie McManus, Bray School of Speech and Drama

COLIN SMITH MEMORIAL AWARD for LIGHTING AND DESIGN:

Nominations: Nigel McGuinness & Ann Hennigan, Wizbang Productions; Keith Duignan, Masquerade; Pat Dunne, Square One T.G; Gerard Bourke & Kevin Murphy, Dalkey Players; Jack Wallace, St Patrick’s Dalkey D.S.

WINNER: Jack Wallace, St. Patrick's D.S, Dalkey

ADJUDICATORS AWARD:

WINNER: Caroline Hill, Director, East Glendalough School

CERTIFICATES:

Maeve Miller, Bray School of Speech and Drama, “Cagebirds”

St Gerard’s School, Bray, “The Handbag”

Hilda Roche – Director – Ashford I.C.A

David Nicholson – translator – Dalkey Players

Keith Hennigan – writer – Wizbang Productions

Square One T.G – Team spirit

Brigid Cahill – Ashford I.C.A

FRED LEE AWARD for SERVICES TO DRAMA awarded to Lord and Lady Meath

Adjudicator

ANNA WALKER

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend